Trakya Sondaj

Sismik Hizmetler

Sismik Hizmetler

JEOFİZİK ETÜT NEDİR?

Jeofizik Etüt; Yeraltı Formasyonlarını, Geçirgenliklerini, İvmelerini, Yoğunluklarını, Kalınlıklarını ve Yeraltındaki Kıymetli Maden Rezervlerini (Su, Kömür, Bakır Vb.) Tespit Etmeye Yarayan Yöntemdir.

 

JEOFİZİK ETÜT NASIL YAPILIR?

Jeofizik Etüt Yeraltındaki Su Rezervlerini Ölçmede Kullanılan Cihaz Ve Ekipmanlar ile Yapılır. Genellikle Düşey Elektrik Sondaj (DES) Diye Tabir Ettiğimiz Yöntem Kullanılır. Ölçüm Yapılacak Arazinin Etrafının Açık Olmasına Bağlı Olarak Ölçüm Derinliği Değişir.

Ölçüm Yapılacak Olan Arazide Ölçüm Cihazının (DES) Sağ ve Sol İstikametine Doğru Akım Taşıyan Kablolar Serilir ve Uçları Yere Saplanan Metal Çubuklara Bağlanır. DES Cihazından Gönderilen Voltaj Sayesinde Sağa ve Sola Açılan Kablo Mesafesi Kadar Yeraltına Doğru Elektrik Akımı Gönderilir. Yeraltı Tabakalarından Geçen Elektrik Akımı Sayesinde Toplam Direnç Ölçülerek Veri Toplanır. Bu Veriler Jeoloji ve Jeofizik Mühendislerimiz Tarafından Hazırlanıp Rapor Haline Getirilir.  Oluşturulan Bu Rapora Dayanarak Sondajın Metrajı, Uygulanacak Sondaj Tekniği ve Maliyet Tahminleri Yapılır.

 

JEOFİZİK ETÜT YAPTIRMALIMIYIM?

Trakya Sondaj Web Sayfasında Bu Yazıları Okuyorsanız Muhtemelen Su Sondajı Açtırmayı Düşünüyorsunuzdur.

Sondaj Açtırmak İstediğiniz Arazinin Çevresinde Referans Olarak Baz Alabileceğiniz Bir Sondaj Kuyusu Yok İse, Evet Jeofizik Etüt (DES) Yaptırmanızı Tavsiye Ediyoruz.

Zemin Etüdü Bir Göstergedir. Yeraltında Delme İşlemi Yapmadan Doğrudan Bilgi Alınamaz. Zemin Etüdü Dolaylı Yoldan Bilgi Toplamaya, Yani Yeraltındaki Tabakaları Tespit Ederek Su Taşıyan Akiferlerin Tahminini Yapar.  Kısacası Yapılacak Olan Etüt ŞU KADAR SU ÇIKARMI Sorusunun Cevabını Veremez.  Çağımız Teknolojisinde Yeraltındaki Suyu Direk Olarak Gören ve Tespit Eden Bir Cihaz Yoktur.

 

 

chart

Yararlı Sorular

Sondaj Açtırmak İstediğiniz Arazinin Çevresinde Referans Olarak Baz Alabileceğiniz Bir Sondaj Kuyusu Yok İse, Evet Jeofizik Etüt (DES) Yaptırmanızı Tavsiye Ediyoruz.

Diğer Hizmetler